Backplane sunucu ve rugged sunucularda kullanılan disk sürücüleri cihaz açıkken ve aktifken çıkartıp takılabilmesine olanak sağlayan donanıma how-plug yeteneği kazandıran sunucu bileşenleridir .

Backplane olmayan bir sunucuda disk sürücüyü değiştirebilmek için yada yeni bir disk sürücü bağlayabilmemiz için aktif sunucuyu kapatmamız ve sunucu üst kapağını çıkartmamız gerekmektedir . Böyle bir senaryoda sunucu teknolojisinin en temel şartı olan uptime yani açık kalma süresini düşürmemiz anlamına gelecektir . Bu sunucularda istenilen ve kabul edilebilen bir durum değildir .

Backplaneler sunucularda sadece ergonominin yanında SFF -8643 ve SFF-8087 data disk kabloları ile veri aktarılmasında kablolama karmaşası ve kablolama maliyetlerini düşürmektedir .

Backplanelerde kullanılan en önemli özellik ise disk parite indikatörleridir . Parite indiktörleri 3 led ışıktan oluşmaktadır .

  • Activity Led
  • Locate Led
  • Fail Led

Activity Led

Activity led disk üzerinde veri okuma ve yazma işlemleri sırasında çalışır . Veri büyüklüğüne göre saniyede 10 hertz ‘e kadar çıkmaktadır . Activity ledi disk parite durum bilgisi içinde kullanılmaktadır . Yeni bir disk değişimi yapıldıgında Locate ledi ile birlikte activity parite bilgi durumunu göstermektedir .

Locate Led

Locate led birçok backplanede olmayan bir özelliktir . Bu led sayesinde fiziksek olarak bir disk sürücünün front panelde yerleştirilip yerleştirilmediğini denetler . Genellikle kullanılan bir durum indikatörü değildir .

Fail Led

Fail led bir backplanedeki indikatörlerin en önemlisidir . Bu led sayesinde disk arızaları ve parite hataları tespit edilmektedir . Fail led göstergesi aktif olduğunda disk sağlık durumu bitmiştir yada parite hatası meydana gelmiştir .

Backplane teknolojileri

Backplanelerde bazı data iletişim arayüzleri kullanılmaktadır . Bu arayüzler SGPIO ve SES.20 veri iletişim arayüzleridir . SGPIO SAS, SATA ve NGFF lerde kullanılmaktadır . SES2.0 ise sadece ISCSI protokolü üzerinden SAS disklerde kullanılabilir . Bu teknolojiler direk işlemci cipsetinden veri alıverişi yapmaktadır .

VMR backplanelerde kullanılan teknolojiler

VMR backplaneler üç farklı platformu desteklemektedir .

  • SGPIO
  • SES2.0
  • Voltaj Kontrol Protokolü

https://en.wikipedia.org/wiki/Backplane


Yerli İmalat Ürünlerimiz

VMR Servers

Yüksek performanslı ve emniyeti kritik sunucu sistemleri

VMR PLC IO

Hızlı ve güvenli , Ladder ile uyumlu yerli PLC IO sistemi

VMR SMPS Power Supply

150W ile 5KW arasında değişen güçlerde switcing mode power supply sistemleri